| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 19.18 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packaging | Tray |
| Depth | 25.53 mm |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold |
| Pitch | 2.03 mm |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 9 months ago) |
| Color | Green, Orange, Silver, Yellow |
| Gender | Female |
| Shielding | Shielded |
| Number of Contacts | 8 |
| Direction(Counting Sequence) | Up |
| Connector Type | RJ45, Socket |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polybutylene |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions Loaded | 8 |
| Number of Cores per Jack | 4 |
| Mounting Angle | Right Angle |
| Performance Category | |
| Accessory Type | |
| USOC Codes | RJ45 |
Stock: 5303
Distributors
pcbx
Unit Price$3.04068
Ext.Price$3.04068
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.04068 | $3.04068 |
| 10 | $2.58287 | $25.82870 |
| 25 | $2.42119 | $60.52975 |
| 50 | $2.30556 | $115.27800 |
| 100 | $2.19543 | $219.54300 |
| 300 | $2.03282 | $609.84600 |
| 500 | $1.88226 | $941.13000 |
| 1000 | $1.74288 | $1742.88000 |
